Současná situace ukáže, jak jsme na tom s finanční gramotností

Vytváříte si pravidelně finanční rezervu pro krizové situace? Pokud ano, bude pro vás současná situace méně ožehavá, než pro rodiny, které se ještě nenaučily přemýšlet dlouhodobě dopředu. Co si představit pod pojmem finanční gramotnost? Zejména schopnost zbytečně neutrácet a mít přehled o svých příjmech a výdajích. Také si pravidelně vytvářet finanční rezervu pro případ nečekaných situací, které mohou ohrozit váš současný příjem.

Je jasné, že pokud jste momentálně v situaci, kdy opravdu počítáte každou korunu, zdá se nemožné začít s vytvářením finanční rezervy. Ale zkuste si dát bokem alespoň malou částku, protože nejdůležitější je začít. A po čase zjistíte, že tato malá částka ve vašem rozpočtu vůbec nechybí, a tak můžete zkusit odložit stranou o něco více peněz. Už nějakou dobu část svých příjmů pravidelně odkládáte? Spočítejte si, na jak dlouhou dobu byste nepříjemnou situaci ustáli. Dobré je mít rezervu ve výši trojnásobku svého současného příjmu, ideálně šestinásobku. To proto, že pokud nemusíte hned řešit peníze, můžete se v klidu rozhodnout, co dál. Nejste nuceni rozhodovat se rychle a ve stresu.

Rádi byste se lépe orientovali ve svých financích? Pomůžeme vám pochopit, jak svět financí funguje, jak si vybrat kvalitní finanční produkt a jak se efektivně zajistit proti různým rizikům.

Ano, uvažuji do budoucna vzdělávat se ve finanční gramotnosti, chci více informací – ZDE

Zajímá vás, jak velkou finanční rezervu byste si měli vytvořit?

Ano, chci se poradit s finančním specialistou – ZDE