Víte, jak se vyhnout dluhové pasti?

I v ekonomicky náročném období, jako je právě teď, můžete svoje finanční problémy vyřešit. Stačí jen vědět, jak na to.

Jako dluhová past (nebo dluhová spirála) je obecně označována situace, kdy si dlužník začne půjčovat na splátky svých dluhů. Tento stav je pochopitelně dlouhodobě neudržitelný a zákonitě vede dřív nebo později k insolvenci a osobnímu bankrotu. Proto i když se vaše finanční situace zdá bezvýchodná, zvažte všechny možné alternativy, než se spustíte dolů po dluhové spirále. Vyškrábat se z ní zpátky totiž vůbec není lehké.

Pro řešení problémů se splácením je důležitá zejména komunikace s věřitelem. Proto je potřeba vědět, s kým máte tu čest, už když si půjčku sjednáváte. Obecně platí, že čím větší a důvěryhodnější společnost, tím výhodnější podmínky i serióznější jednání. Pozorně si přečtěte podmínky uvedené ve smlouvě a spočítejte si, o kolik zaplatíte navíc na úrocích. Na trhu s půjčkami je z čeho vybírat, proto by bylo krátkozraké sáhnout po první, která se vám dostane pod nos.

Vždy také dávejte přednost účelovým půjčkám (například na pračku, ledničku nebo auto), před těmi neúčelovými, kterými jen pokrýváte běžné výdaje. Pokud vám scházejí peníze pro běžný provoz domácnosti, evidentně je na čase zkonsolidovat rodinný rozpočet a vytáhnout jej z červených čísel. Půjčka v tomto případě problém neřeší, ale naopak prohloubí. Pokud si nevíte rady, obraťte se na odborníky, kteří vám pomohou udělat pořádek v penězích.

Pokud už ale musíte nést následky svého předchozího rozhodnutí, klíčem k řešení neutěšené situace je jednoznačně komunikace s věřitelem. Ignorování telefonátů, e-mailů nebo pošty, „hraní mrtvého brouka“ a zametání upomínek pod koberec je zárukou brzké návštěvy exekutora. 

Proto se v případě finančních obtíží zkuste s věřitelem domluvit na úpravě (což většinou znamená prodloužení) splátkového kalendáře. Pokud bude váš věřitel obzvlášť benevolentní, poskytne vám i splátkové prázdniny, které vám umožní stabilizovat vaše finance. Tento postup je ale spíš výjimečný, proto na něj rozhodně nespoléhejte.

Rádi byste se lépe orientovali ve svých financích? Pomůžeme vám pochopit, jak svět financí funguje, jak si vybrat kvalitní finanční produkt a jak se efektivně zajistit proti různým rizikům.

Ano, chci se vzdělávat ve finanční gramotnosti – ZDE

Máte konkrétní dotaz a zajímá vás, jak vaši současnou finanční situaci vylepšit? Zeptejte se našich finančních specialistů.

Ano, chci se poradit s finančním specialistou – ZDE