V České republice mají lidé tendenci ukládat své peníze především na běžné účty, kde „leží“ částka okolo 1,5 bilionu korun. Další bilion korun je uložen na spořicích účtech a jeden bilion na termínovaných vkladech. Doba se mění a tento konzervativní přístup k úsporám však není dlouhodobě udržitelný a může vést k finančním problémům v budoucnu.
Inflace a investiční neznalost
Navzdory tomu, že vysoká inflace posledních let donutila Čechy více přemýšlet o svých úsporách, většina z nich stále nepochopila, že cesta k finanční stabilitě vede přes investice do cenných papírů, nikoliv jen přes bankovní účty. Ekonomové varují, že „čas vyskočit ze spořicích účtů kvůli poklesu sazeb už dávno nastal, už včera bylo pozdě.“ Doba dluhopisová skončila a bez akcií a komodit to nepůjde.
Konzervativní přístup k investování
Z průzkumů vyplývá, že mnoho lidí v ČR považuje přesun peněz z běžného účtu na spořicí účet za investování. Tento přístup je však nedostatečný, zejména v době, kdy úroky na spořicích účtech reagují na pokles sazeb České národní banky (ČNB) okamžitým snížením. Navzdory tomu některé menší banky stále drží úroky na spořicích účtech co nejvýše, aby nepřišly o klienty. Přesto se očekává, že za rok budou úroky na spořicích účtech výrazně nižší, zhruba o jedno procento pod základní úrokovou sazbou ČNB, která by měla být podle prognóz 3,4 procenta. Úroky na spořicích účtech tedy lze očekávat kolem 2,5 procenta.
Výnosy na dluhopisech klesají
Výnosy na dluhopisech klesají a podle očekávání budou nadále klesat. Za posledních 12 měsíců nesly něco přes 10 procent, ale za rok by se výnos mohl pohybovat kolem šesti procent. Přesto dluhopisy inflaci překonají zatím bez problémů. Loni Češi na dluhopisy slyšeli, podle statistiky Asociace pro kapitálový trh zaznamenaly dluhopisové fondy největší nárůst majetku, konkrétně o 41,5 miliardy korun, následovaly fondy akciové, které rostly o 24 miliard.
Výzva k akci
Češi by měli začít přemýšlet o svých financích z dlouhodobého hlediska. Pouhé spoření na běžných nebo spořicích účtech nemusí být dostatečné k zajištění finančního zabezpečení v důchodu. Investice do cenných papírů, akcií a komodit může nabídnout lepší ochranu proti inflaci a vyšší výnosy. Ekonomové a finanční poradci proto nabádají občany, aby zvážili diversifikaci svých investic a využili širší spektrum finančních nástrojů.
Hledáte způsob, jak zlepšit své finanční znalosti a efektivněji spravovat své finance? Přijďte na naše školení, které pořádáme pro širokou veřejnost přímo v naší boskovické kanceláři! Pro více informací nás kontaktujte nebo navštivte naše webové stránky www.zfpboskovice.cz