Už jste o něm slyšeli? „DIP – Dlouhodobý Investiční Produkt jako Krok k bezstarostnému stáří.“

S příchodem Nového roku odstartovala nová strategie, jak se mohou Češi finančně zabezpečit na stáří s podporou státu. Od prvního ledna tohoto roku se otevírá brána k bezstarostnému stáří pro všechny Čechy! Jak? Díky úžasné novince na finančním trhu – Dlouhodobému Investičnímu Produktu, známému jako DIP. Stát se takto snaží občany dále motivovat k tomu, aby si dlouhodobě a pravidelně odkládali peníze na důchod a díky tomu, se o to méně museli spoléhat na starobní důchod.

Co je dlouhodobý investiční produkt DIP?

Jednoduše řečeno: DIP je investiční produkt, ve kterém investujete do akcií, dluhopisů či investičních fondů. Tedy v podstatě něco podobného, co vlastníte už teď, pokud máte sjednané doplňkové penzijní spoření, nebo si platíte investiční životní pojištění. DIP ale výrazně rozšiřuje možnosti, do čeho můžete investovat, abyste mohli mít nárok na daňové úlevy. DIP je tedy souhrnný název pro jak nové, tak i už existující finanční produkty, které umožňují vytváření úspor na stáří. DIP tedy v některých případech už máte a jediné, co nyní musíte udělat, je přepnout ho do nového režimu, který vám umožní čerpat daňové zvýhodnění.

Daňová zvýhodnění a pravidla u DIPu

  • Každý rok si můžete odečíst ze základu daně celkem až 48 000 Kč za zdaňovací období. Tím ročně uspoříte na daních až 7200 Kč.
  • Na DIP vám může přispívat váš zaměstnavatel (stejně jako tomu bylo doposud u „penzijka“ nebo „životka“). Zaměstnavatel si bude moct dát tyto příspěvky do nákladů coby daňově podporované produkty na stáří zaměstnance, a to až do výše 50 000 Kč ročně.
  • Znamená to, že maximální daňovou podporu od státu získáte, když si budete do DIPu posílat 4000 Kč. Peníze, které investujete nad tuto částku, už mít zvýhodněné nebudete. Zaměstnavatele se bude týkat daňová úleva na příspěvky v podobné výši, 4127 Kč.

Podmínky pro daňové zvýhodnění

  • Investování do DIPu musí trvat minimálně 120 měsíců (10 let),
  • ukončit ho můžete nejdříve v kalendářním roce, kdy dosáhnete věku 60 let.
  • Pokud tyto dvě podmínky nedodržíte a DIP zrušíte, budete muset vrátit veškeré daňové zvýhodnění, které jste za dobu investování získali.

Zde je důležité upozornit, že ačkoli DIPem může být v podstatě už váš stávající produkt, kam posíláte peníze už řadu let, teprve od letošního roku se vám počítá povinné 10leté období pro daňovou uznatelnost. Doba před 1. 1. 2024 se do trvání dlouhodobého investičního produktu nezapočítává, protože před tímto datem nebylo možné smlouvu o tomto produktu uzavřít. To je důvodem, proč je nutné „přepnout“ vaše stávající investice do nové smlouvy s datem od letošního roku a s novými podmínkami.

Závěrem

DIP přináší nové možnosti pro dlouhodobé investování a zajištění na stáří. S daňovými výhodami, širokými investičními možnostmi a flexibilitou se stává atraktivní volbou pro ty, kteří chtějí aktivně řídit svoji finanční budoucnost. Jestliže hledáte způsob, jak si zajistit pohodlný a bezstarostný důchod, DIP by mohl být právě tím správným nástrojem pro vás.

Obsah článku

Další články